DIETETYKA

STRONA GŁÓWNA  >  DIETETYKA  >  PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY

Dietetyka - Przygotowanie do wizyty

PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY

Przed pierwszą wizytą w poradni warto stworzyć listę spożytych produktów…

Opisanie dotychczasowej diety

Przed pierwszą wizytą w poradni warto stworzyć listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecamy jednak spisanie przynajmniej trzech dni. Przygotowując listę należy pamiętać, aby zapisać możliwie każdy spożyty produkt, w tym również wypite płyny (łącznie z wodą). Każdy zapis w danym dniu powinien zawierać następujące informacje:

 1. godzina
 2. produkt
 3. wielkość / ilość spożytego produktu

Oto przykład:

 • 12:00 jabłko, średnie
 • 12:40 kawa z mlekiem 3,2%, kubek
 • 14:00 czekolada mleczna z orzechami, 4 kostki

Im precyzyjniej określisz skład posiłku, tym dokładniej będzie mogła zostać wykonana analiza Twojej dotychczasowej diety. Bardzo istotne jest podanie wielkości produktu lub liczby gram. Każdy posiłek należy rozpisać na poszczególne składniki. Zamiast „Bułka z serem” zapisz lepiej „bułka pszenna” oraz „ser żółty” (zobacz przykład poniżej). Ważne jest także, aby nie „ulepszać” diety, lecz zapisać wszystko zgodnie z prawdą.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zapis diety:

Pobudka 7:20

8:00

bułka pszenna, 1 duża masło, płaska łyżeczka ser biały śmietankowy, 2 duże łyżki jabłko, 1 duże herbata, 1 szklanka cukier, 2 łyżeczki

8:10

woda, 0,5l

9:00

snickers, 1 baton banan, 1 duży

10:30 – 11:30

ćwiczyłam aerobik

13:00

banan, 1 średni

14:00

kotlet schabowy, średni około 150g ziemniaki, 2 średnie sztuki masło, 1 łyżeczka surówka z marchwii i białej kapusty, 1/3 dużego talerza kompot z wiśni, 1 szklanka

18:00

hamburger McDonald’s Coca-Cola, 0,5l frytki, małe

22:00

woda, 2 szklanki czekolada mleczna, 5 kostek

Zasnęłam około 23:30

Przygotowanie do pomiaru

Jednym z ważnych elementów terapii jest pomiar masy i składu ciała. W poradniach Dobry Dietetyk pomiar ten dokonywany jest przy wykorzystaniu bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Stosując metodę BIA można określić: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, stopień nawodnienia organizmu oraz jego podstawową przemianę materii. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.

W celu wykonania szybkiego oraz wiarygodnego wyniku badań prosimy o zachowanie następujących zasad:

 1. W dniu pomiaru nie zakładaj długich rajstop, gdyż pomiar wykonywany jest na boso (dotyczy kobiet).
 2. Pomiar powinien odbywać się min. 3 godziny po jedzeniu.
 3. Do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony.
 4. Pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po wysiłku.
 5. W przypadku kobiet, jeżeli pomiar masy i składu ciała wypada w okresie menstruacji, termin wizyty (za uzgodnieniem telefonicznym) zaleca się przesunąć na inny dzień.

Jak często musisz odwiedzać dietetyka?

Każda kolejna wizyta w gabinecie będzie dla ciebie ogromną ulgą. Zobaczysz bowiem jak niewiarygodnie zmienia się twoja sylwetka i stan zdrowia. To przede wszystkim zasługa starannie opracowanego planu działania no i oczywiście twojej wytrwałości. Jeżeli zastosujesz się do większości wskazówek naszego dietetyka, możesz mieć pewność, ze sukces z każdą wizytą będzie coraz bardziej wyraźny. Spotkania z terapeuta odbywają się na ogół co 2 tygodnie. To idealny czas, aby ocenić uzyskane wyniki. Częstsze spotkania nie odzwierciedlają rzeczywistych osiągnięć, rzadsze z kolei, powodują utratę motywacji. Częstotliwość wizyt ustali z tobą jednak dietetyk indywidualnie.

Czego mogę spodziewać się na wizycie kontrolnej?

Każde kolejne spotkanie dostarczy Ci nowych, ciekawych spostrzeżeń. Wizyta zawsze rozpoczyna się badaniem wagi i składu ciała, aby ocenić na ile ustalony program dietetyczno-terapeutyczny wpłynął na Twoje wyniki. Dowiesz się wówczas, czy, i w jaki stopniu zmieniała się Twoja budowa ciała. Nasz dietetyk przeanalizuje to bardzo dokładnie. Otrzymasz specjalistyczny wydruk zawierający kilkadziesiąt różnych analiz danych, a także specjalny, niezwykle obrazowy wykres ukazujący, jak w twoim organizmie zmienił się poziom wagi, tkanki tłuszczowej i masy beztłuszczowej, a także ile potrzebujesz jeszcze czasu do osiągnięcia wyznaczonego celu.

W dalszej kolejności nasz dietetyk wyjaśni z tobą wszelkie wątpliwości oraz wskaże jak pokonać pojawiające się trudności. Ustali dla ciebie nowy plan dietetyczny, nowe zadania wsparcia psychologicznego, zmodyfikuje ewentualny program ruchowy i omówi z tobą kolejne kroki terapii.

W toku odbywanych spotkań zdobędziesz ogromny zasób wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu nie tylko nie będzie konieczności korzystania z dalszych usług naszych poradni, ale także innych tego typu placówek. Opracowaliśmy autorski, specjalny III-stopniowy system edukacyjny, dzięki któremu po upływie określonego czasu przejdziesz na tzw. intuicyjny sposób odżywiania, i nie będziesz musiał już korzystać z żadnych gotowych jadłospisów. Dzięki zdobytej u nas wiedzy, przekonasz się, ze można cieszyć się zdrowiem i idealna wagą przez długie lata, bez pomocy żadnych specjalistów.

HONORUJEMY

FitFlex FitProfit FitProfit Benefit Systems
 • NEWSY PROMOCJE ATRAKCJE NA TWÓJ EMAIL

 • ODWIEDŹ NAS NA